1. Условия и политика за публикуване
2. Изисквания към авторите
3. Форматиране на текстовете
Условия и политика за публикуване
В списание „Етически изследвания“ (ISSN 2534-8434) се публикуват единствено предварително неиздавани на друго място текстове. Не се изискват такси за публикациите. Не се изплащат хонорари за материалите, публикувани в списанието.
Сп.“Етически изследвания“ излиза в един брой годишно. Според броя на публикациите всеки годишен брой може да включва повече от една книжка. Сроковете за подаване на материали са два – до 01 юни и до 01 ноември. Одобрените тесктове се публикуват в рамките на текущата година. Текстовете, получени след тези срокове и одобрени за публикация, се включват в съответното следващо издание на списаниетo. Публикуваните материали са достъпни и се съхраняват в дигитален архив на уебсайта на списанието.
Публикуваните материали са лицензирани с Криейтив комънс лиценз – позоваване, без производни, без комерсиална употреба. Списанието позволява на авторите да запазят правата си върху публикуваните текстове. Авторите могат без ограничения да използват повторно своите текстове след публикуване.
В сп. „Етически изследвания“ се публикуват текстове на български, английски и руски език. Подадените статии и преводи не трябва да надхвърлят максималния обем от 20 стандартни страници, за преводите с коментар към тях до 30 страници, за студиите препоръчително до 35 страници, за рецензиите на книги – до 5 страници. Всички материали са придружени от резюме на английски език (до 100 думи) и до 5 ключови думи.
При приемането на статия за публикуване тя се преглежда на принципа на двойно blind review от Редакционната колегия и от избрани от нея външни рецензенти.
За публикуване се приемат само материали, които са в предметната област на списанието. Текстове с друга тематична насоченост не подлежат на разглеждане.
Списание „Етически изследвания“ поддържа високи стандарти на публикационната етика. В случай на установено плагиатство Редакционната колегия уведомява автора и неговата институция, като оттегля материала от процеса на публикуване в списанието.
На всеки автор се изпраща анонимна рецензионна карта за неговата статия. Рецензионната карта се предоставя на редакционната колегия за утвърждаване. При необходимост от корекции авторът следва да върне поправената коректура в 14-дневен срок от получаването ѝ.
Авторите се уведомяват по електронен път чрез имейл за одобряването или отхвърлянето на техния материал в срок от 14 дни след постъпването на материала. Отхвърлените материали не се връщат и рецензиите за тях не подлежат на възражение.
Изисквания към авторите
1/ Материалите се подават на български, английски и руски език в срок до 01 юни и 01 ноември на всяка текуща година, за да бъдат включени в съответния годишен брой. Заявките се изпращат на имейл: editor@jesbg.com
2/ Обем на материалите:
– статия и превод: до 20 стандартни страници (1800 знака/стр. с интервалите);
– превод с коментар: до 30 стандартни страници;
– студия: препоръчително до 35 стандартни страници;
– рецензия на книга или събитие: до 5 стандартни страници.
3/ Текстовете трябва да са подготвени за двойно blind review, като за целта авторът следва да изпрати 2 файла:
1-ви файл: Пълен текст на статията, без информация за автора;
2-ри файл: Отделен файл с посочени: заглавие, автор, институция, имейл, резюме на английски език (макс. до 100 думи) и до 5 ключови думи.
Форматиране на текстовете
1/ Приемат се файлове във формат .doc/docx или .odt;
2/ Шрифт Times New Roman 12 или Liberation Serif 12, междуредие 1.5, двустранно подравняване на параграфите, полета на страницата 2,5 см от всички страни;
3/ Цитиране в текста:
– При един автор: „……..“ (Аристотел, 1993: 85)
– При повече от едно произведение на даден автор в същата година: „……..“ (Фуко, 1992а: 72)
– При повече от един автор: „……..“ (Blanchard and Peale, 1988)
– При повече от двама автори: „……..“ (Matthews, Goodpaster and Nash, 1991)
– При четири или повече автори: „……..“ (Robertson, et al., 1995)
4/ Бележки в края на текста, ръчно нанесени в статията с поредни цифри: [1], [2], [3] и т.н.
5/ Литература в края на текста, в следния формат, по азбучен ред:
– Книга:
Аристотел. (1993). Никомахова етика. София, Гал-Ико.
– Статия/глава в сборник:
Hare, R.M. (1984). Rights, Utility and Universalization. – In: Utility and Rights, Minneapolis, University of Minesota Press, pp. 81-107.
Рикьор, П. (2002) От морала към етиката и етиките. – В: Около Хабермас. С., Дом на науките за човека и обществото, 207–225.
– Статия в списание:
Korsgaard, C. (1986). The Right to Lie: Kant on Dealing with Evil“. – In: Philosophy and Public Affairs, (15), 325–49.
– Интернет източник или източник с DOI:
Goldhill, O. (2020). Ethicists Agree on Who Gets Treated First When Hospitals Are Overwhelmed by Coronavirus. – In: Quartz. March 20, 2020. Available at: https://qz.com/1821843/ethicists-agree-on-who-should-get-treated-first-for-coronavirus/. [Accessed 6.4.2020] или DOI
Материалите в списание „Етически изследвания“ са лицензирани под
Creative Commons License Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България.